Na początek jednak należy wklarować kilka spraw:
Pegaz a jednorożec
- pegaz ma skrzydła, a jednorożec ma róg
- jednorożce są przyjacielskie i miłe, a pegazy są nostalgiczne i lekko depresyjne
- jednorożce mają lęk wysokości, pegazy natomiast uwielbiają latać
- jednorożce są bardziej waleczne, a pegazy wolą uciekać dzięki skrzydłom.
Więcej informacji na temat jednorożców można znaleźć na oficjalnej stronie hodowlii jednorożców w Poznaniu.
Pegazy w mitologii
Skrzydlaty koń zrodzony z krwii Meduzy, po tym jak Perseusz pozbawił ją głowy. Imię pegaza etymologią nawiązuje do burzy i piorunów i wspierał on wielu bohaterów mitologicznych w ich walkach ze złem i realizowanych zadaniach.
Fazy źrebienia:
- Zapłodnienie -zaraz po kopulacji chodzimy z klaczą przez 20 -30 min i oprowadzamy ją. Nie wolno jej się spinać i oddawać moczu, ponieważ może wypłukać z siebie całe nasienie i nie dojdzie do zapłodnienia.
- Ciąża - w przeciwieństwie do standardowej ciąży konia (11 miesięcy) ciąża pegaza trwa miesiecy 13 - dodatkowe 2 miesiace niezbędne są do kompleksowego wychodowania skrzydeł.
- Poród - zawsze poprzez cesarskie cięcie ! Duże skrzydła mogą rozpruć brzuch klaczy i ją zabić - z tego tytułu pegazy nie występują naturalnie, a mogą powstać jedynie dzięki współpracy człowieka.
- Powikłania - mogą nastąpić powikłania poporodowe, np. tężec lub inna infekcja spowodowana bakteriami z narzędzia przecinającego pępowinę. Dlatego trzeba bardzo uważać, a wszystkie procedury muszą być wykonywane pod okiem doświadczonych specjalistów!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz